Vytisknout tuto stránku

V Tuchlovicích padaly branky výhradně z pokutových kopů

Napsal(a)  Zveřejněno: 23. 08. 2020
V Tuchlovicích padaly branky výhradně z pokutových kopů Vladimír Malinovský

Tuchlovice - Poděbradská Bohemia nedokázala navázat na střelecké představení z posledního přátelského utkání z rezervou Čáslavi a jediný gólový úspěch ze značky pokutového kopu ji v konečném účtování na půdě Tuchlovic na body nestačil.

AFK Tuchlovice - FK Bohemia Poděbrady 2:1 (0:1)

Branky: 47. a 60. Fitko (oba z PK) - 40. Peterka (z PK)

Tuchlovice: Pospíšil Ma. - Pilař (48. Kraus), Hornof, Fitko (C), Pospíšil Mi. - Brnovják, Pudil, Kubů, Novotný - Procházka (64. Cabejšek), Žahour

FKBP: Kubík - Uher (57. Novák), Hněvsa, Moudrý, Kubánek (86. Suchánek) - Bodlák, Bora, Knobloch, Vobořil, Martínek (57. Mareš) - Peterka (C)

Poděbradský celek vstoupil do utkání aktivněji, než jeho soupeř a za svůj sympatický výkon byl záhy odměněn několika brankovými příležitosmi. Hned ta první v úvodní minutě utkání si také hlasitě říkala o zužitkování, když Pospíšil neudržel Bodlákovu střelu po rohovém kopu a k dorážce se dokázal pohotově probít Knobloch. Jeho doklepnutí do odkryté brány však na brankové čáře zázračně zlikvidoval obránce Pospíšil, když míč hlavou přizvedl nad břevno domácí svatyně. Hráči Tuchlovic se pokusili v ofenzivním snažení kontrovat pokusem z přímého kopu, ale Procházka svou střelu opřel pouze do vystavěné zdi a poděbradskou bránu tak nakonec vůbec neohrozil. A tak i nadále byli na hrací ploše výrazně činorodějšími hráči Bohemie. V 7. minutě si dvě zajímavé příležitosti připsal poděbradský kapitán Peterka, ale po Bodlákově přihrávce nejprve pálil nepřesně a o chvíli později, prozměnu po přesném přistrčení míče od Martínka, dokázal do jeho střeleckého pokusu vložit na poslední chvíli nohu pohotovým skluzem Brnovják. A když se o chvíli později neprosadil svou dalekonosnou střelou ani Knobloch, která mířila pouze nad horní tyč domácí brány, svítilo na ukazateli stále bezbrankové skóre. S přibývajícími minutami však převaha Bohemie začala uvadat a do hry se tak o poznání častěji dostávali také domácí. V 17. minutě si první zákrok v utkání připsal brankář Kubík, který musel být pozorný při střeleckém pokusu z úhlu v podání Žahoura, míč ale dokázal bez větších obtíží vyrazit do zámezí. Pokud v úvodních minutách přibývaly střelecké pokusy především na vrub poděbradského mužstva, tak domácí dokázali v dalším průběhu utkání z tohoto deficitu výrazněji ukrajovat. Pudilův pokus zpoza pokutového území ještě bránu Bohemie minul, ale ve 20. minutě měli po nedovoleném zákroku Moudrého na Žahoura domácí k dispozici ještě nadějnější střeleckou pozici. Procházka však ani tentokrát nebyl úspěšný a s jeho technickým obstřelem si Kubík dokázal bez problémů poradit. Poděbradský brankář poté obstál i v souboji s Brnovjákem, který se ocitl s míčem na kopačce po Novotného pasu napříč pokutovým územím, tuchlovický záložník ale nedokázal své zakončení přesněji umístit. Oba celky si pak ještě vyměnily několik zdravic, kterým však k úspěchu přecejenom něco důležitého scházelo. Na straně hostů se neprosadil nejprve nepříliš dobře umístěnou hlavičkou po Bodlákově rohovém kopu Peterka a o několik minut později ani svou dalekonosnou střelou Vobořil, která mířila pouze těsně vedle levé tyče soupeřovi brány. Na straně Tuchlovic se prozměnu nepřesným zakončením po Žahourově průniku prezentoval Kubů a Fitkův přímý kop pak zase mimo prostor vymezený třemi tyčemi nasměroval svými zády Procházka. V závěrečné desetiminutovce však Bohemia opět dokázala vystupňovat svůj tlak a domácí zatlačila do defenzivy. Z jejího snažení rezultovala série rohových kopů a právě po jednom z nich z kopačky Bory se k hlavičkovému pokusu prosadil Vobořil, míč však dokázal do bezpečí odvrátit Fitko. O minutu později byl pak středopolař Bohemie u samotného zrodu další z příležitostí, když po jeho dlouhém autovém vhazování a následném závaru v pokutovém území míč vyplaval k volnému Bodlákovi. Směr jeho střely ale brankář Pospíšil dokázal vystihnout a pohotovým zákrokem zakročil. Ve 39. minutě však po dalším nedůrazném zákroku v podání domácích míč bez zbytečného otálení vrátil obloučkem do pokutového území Bodlák, Hornof v osobní souboji stáhl Martínka a nemohlo následovat nic jiného, než nařízení pokutového kopu. Pospíšil sice vystihl směr Peterkovi střely, ale kapitán Bohemie byl při svém pokusu jak dostatečně přesný, tak důrazný a poslal svůj celek do vedení. Na něm se již do konce úvodní pětačtyřicetiminutovky nic nezměnilo a do kabin tak odcházeli spokojenější hosté.

Těsný rozdíl ve skóre však vydržel pouze několik desítek vteřin druhého dějství a jak jej Bohemia nabyla, tak jej v této fázi utkání také pozbyla. Po nedovoleném zákroku v podání Bory na pronikajícího Žahoura prozměnu nebylo pochyb o pokutovém kopu ve prospěch domácího celku a s ním si nekompromisním způsobem poradil kapitán Tuchlovic Fitko. Bora si obratem snažil vymoci odpustek za svůj penatlový zákrok při exekuci přímého kopu, ale svůj razantní pokus nasměroval pouze do vystavěné domácí zdi. Jinak však poděbradští hráči hledali odpověď na obdrženou branku jen stěží a sami naopak museli čelit ofenzivním snahám soupeře. Proti dalekonosné střele Krause ještě Kubík dokázal zakročit, ale v 60. minutě nezvládl míč na polovině hřiště ve skluzu odvrátit do bezpečí Hněvsa a vstříc poděbradské bráně si to šinul Žahour. Toho v pokutovém území zezadu srazil Bodlák a domácí měli k dispozici již druhý pokutový kop v utkání. Ten znovu suverénním způsobem proměnil Fitko a dokonal tak obrat ve skóre. Bohemia tak byla nucena opět přidat směrem do ofenzivy, ale narážela na poměrně kompaktně působící obranu soupeře. Na dlouhé minuty tak z jejího pohledu zůstalo jen u slabého zakončení Peterky z hranice pokutového území a Knoblochova nepřesného dalekonosného pokusu. Domácí brankář se tak musel znovu výrazněji činit až 71. minutě, když se po nedovoleném zákroku Brnovjáka na Nováka postavil k exekuci přímého kopu Bodlák, ale jeho pokus směřující k tyči Pospíšil dokázal konečky prstů vytěsnit vedle tyče své brány. Domácí se již při svém útočném snažení soustředili především na protiútoky do otevřené poděbradské defenzivy a právě po jednom z nich se v 76. minutě řítil směrem kupředu Kubů, který následně svou přihrávkou za obranu hledal nabíhajícího Krause. Nadějnou příležitost domácího mužstva však nakonec zhatilo těsné ofsajdové postavení navrátilce do sestavy Tuchlovic. V závěrečné dvacetiminutovce se poděbradští hráči ještě dvakrát výraznějším způsobem pokusili vzepřít osudu a zajistit si vyrovnání. Nejprve tomu tak bylo s výrazným přičiněním Vobořila, který se chytře pokusil rozehrát standardní situaci na polovině hřiště a hledal za obranu nabíhajícího Mareše. Brankář Pospíšil se však zaskvěl pohotovým výběhem a efektní rybičkou míč na poslední chvíli odvrátil do bezpečí. V 86. minutě se pak ještě do výraznější příležitosti dral po laciné ztrátě domácích na polovině hřiště Knobloch, ale jeho postup na poslední chvíli dokázal zbrzdit svým skluzem obránce Pospíšil a následná přihrávka již mířila pouze na v ofsajdovém postavení se nacházejícího Nováka. O osudu utkání mohl o dvě minuty později defenitivně rozhodnout po Krausově zpětné přihrávce další střídající hráč Tuchlovic Cabejšek, ale v dobré pozici mířil jen vysoko nad bránu Bohemie. Neproměněné příležitosti však nakonec domácí nemuseli litovat a po vítězství 2:1 si připsali plný bodový zisk do tabulky soutěže.

„Soupeř měl jasnou taktiku, vše hrál na vysokého Peterku. My se snažili více kombinovat a myslím, že o kousek lepší jsme byli,“ mínil domácí předseda klubu Josef Bešta.

„Sehráli jsme hodně smolné utkání. V prvních patnácti minutách jsme neproměnili tři tutovky, kdy už překonaného brankáře domácích na poslední chvíli na brankové čáře zastoupil domácí hráč. V prvním poločase jsme byli lepší a zaslouženě jsme vedli 1:0. Oproti první půli nám vstup do toho druhého vůbec nevyšel. Po zbytečné chybě jsme domácím darovali vyrovnání. Domácím to pomohlo a nám naopak začala váznout kombinace a pohyb. O výsledku utkání opět rozhodla naše zbytečná chyba. I přesto, že jsme měli možnosti k vyrovnání, nepřálo nám štěstí v koncovce. Místo toho abychom vedli v poločase 3:0 a utkání nadále kontrolovali, jsme bez bodu,“ truchlil vedoucí hostujícího týmu Roman Myška.

Autoři komentářů k utkání: Rudolf Muzika, Vladimír Malinovský