Vytisknout tuto stránku

Bohemia na rozjetou Velim nestačila

Napsal(a)  Zveřejněno: 17. 11. 2019
Bohemia na rozjetou Velim nestačila Jan Břečka

Velim - Poděbradská Bohemie si závěr podzimu zřejmě představovala v o něco veselejších barvách, než které jim nabídlo posledních pět kol první poloviny probíhajícího ročníku Ondrášovka krajského přeboru. Neúšpěšnou část sezony, ze které vytěžila pouhopouhé tři body, uzavřela vysokou porážkou na půdě nedaleké Velimi.

FC Velim - FK Bohemia Poděbrady 4:0 (1:0)

Branky: 30. Petrů, 60. Jícha, 74. Kukal, 90+3. Kasal

Velim: Drápela - Zajíc (65. Kukal), Petrů, Víšek, Martikán - Jansta (91. Němec), Kopáček, Vocel, Dudek, Hruška (C) (86. Kasal) - Jícha

FKBP: Václavík - Herčík, Hruška R. (C), Hruška L. (84. Suchánek), Voříšek (75. Hněvsa) - Bora, Sirový (65. Kubánek) - Šusta (49. Novák), Javorek, Nepovím - Křelina

Poděbradský celek však do utkání s jen o skóre druhým týmem tabulky nevstoupil s přehnanou bázní a v úvodní půlhodině hry měl o něco více ze hry. Už po pěti minutách utkání byli také hráči Bohemie za svou aktivitu odměněni prvními zajímavějšími skrumážemi v pokutovém území soupeře, kam centry létali tu z jedné, tu z druhé strany. Jak zakončující Křelina, tak následně ani důrazný Voříšek horkou chvilku Drápelovi přichystat nedokázali. To v 10. minutě se musel domácí brankář činit již o poznání více, když nejprve po Nepovímově přesném prostrčení čelil zakončení Javorka, jeho střelu z bezprostřední blízkosti ale dokázal zblokovat. Domácí defenziva však nedokázala vyražený míč úspěšné odvrátit a po Javorkově následné přihrávce to prozměnu zpoza pokutového území zkoušel Herčík. Gólman Velimi tentokrát nepředvedl nijak přesvědčivý zákrok, v souboji o odražený míč si nicméně nedovoleným způsobem počínal Křelina a rázem tak bylo po nebezpečí. Až ve 14. minutě se poprvé výraznějším způsobem o pozornost přihlásili také favorizovaní domácí, když se po Janstově sklepnutí dral do úniku Dudek, ale při zakončení volil razanci na úkor přesnosti a poděbradskou bránu minul. O osm minut později to domácí po jedné z neúspěšných útočných akcí Bohemie zkoušeli dalším rychlým protiútokem, do Vocelova pokusu z hranice pokutového území Bohemie se však tentokrát stihl vložit Hruška a míč zblokoval do zámezí. Ve 24. minutě dali poděbradští hráči při rohovém kopu vzpomenout na známou fintu Rudolfa Otepky a defenzivu Velimi tak dokázali úspěšně zaskočit, ale Nepovímova následná střela se už mezi vydařené fotbalové momenty rozhodně zařadit nemohla. O několik desítek vteřin později to na druhé straně zkoušel dalekonosným projektilem prozměnu Kopáček a jeho pokusu vskutku mnoho nescházelo, ani tentokrát se však doposud bezbrankové skóre utkání neměnilo. To doznalo změny až ve 30. minutě, a to k radosti příznivců Velimi. Na Janstův centr ze standardní situace si v pokutovém území vyskočil Jícha, míč nasměroval obloučkem přes Sirového na volného Petrů, který nabídnutou příležitostí nepohrdl a míč pohotově uklidil k tyči poděbradské brány. O čtyři minuty později měla Bohemie slibnou možnost přispěchat s adekvátní odpovědí, když jí byl po souboji Křeliny s Petrů přisouzen přímý kop na dostřel domácí bráně, ale Nepovím po Borově přistrčení už podruhé v utkání mířil zcela mimo prostor soupeřovi brány. Těsně před koncem první pětačtyřicetiminutovky pak měla Velim dokonalou příležitost upevnit své vedení, když se Dudek prosmýkl kolem poděbradského kapitána Hrušky a předložil míč před takřka odkrytou bránu prozměnu velimskému kapitánovi Hruškovi. Někdejší hráč Bohemie však při zakončení překvapivě selhal a míč napálil pouze do horní tyče Václavíkovi svatyně. A když v posledních vteřinách prvního dějství další branku nepřinesli ani Borův pokus z přímého kopu a následný rohový kop v podání Šusty, odcházeli do šaten o něco spokojenější domácí.

Nepříznivý výsledek sice hráče Bohemie nabádal ke zvýšené ofenzivní aktivitě, která se jim ve druhém poločase rozhodně nedala upřít, ale jejich snažení začalo vykazovat neúměrné množství chyb a zbytečných ztrát, a opticky se tak rozhodně výrazně nebezpečnějším způsobem prezentovali hráči Velimi. Své hubené vedení mohli zvýraznit již ve 47. minutě, když měli po Hruškově nedovoleném zákroku na Jíchu výhodu přímého kopu a Janstův centr se s lehkým přispěním Jíchy dostal až na hlavu Dudka. Václavík však přispěchal s pohotovým zákrokem a hlavičkový pokus středopolaře Velimi vyškrábl mimo tři tyče své brány. Od poděbradských hráčů to bylo směrem dopředu jaksi jalové a z útočného trápení je nevyvedl ani dalokonosný pokus Sirového, který nakonec bezprostředním způsobem bránu soupeře ohrozit také nedokázal. V 56. minutě si k úlevě poděbradského celku úspěšněji nepočínal ani domácí ostrostřelec Jícha, který se po Vocelově sklepnutí dral do samostatného úniku vstříc Václavíkovi, v rozhodující chvíli si však míč přespříliš předkopl a umožnil tak brankáři Bohemie zasáhnout. Se závěrem druhé půlhodiny utkání již ale nenávratně přišel také druhý gólový moment utkání a radovat se z něj mohli zcela po zásluze znovu domácí. To když defenziva Velimi vystihla Javorkův dlouhý pas a Vocel okamžitě nasměroval do úniku Kopáčka. Záložník Velimi míč zatáhl do pokutové území soupeře, kde přesnou přihrávkou vybídl k zakončení Jíchu a ten tentokrát již vyloženou příležitostí nepohrdl. Hra poděbradského mužstva se stále nedokázala oprostit od zbytečných chyb, čehož domácí využívali k dalším rychlým a přímočaře řešeným kontrům, ale na třetí střelecký úspěch si museli přecejenom ještě počkat. Ten jim přinesla až 74. minuta, kdy další nepřesnosti v rozehrávce Bohemie využil Petrů a okamžitě směřoval dlouhý pas za obranu soupeře. U nakopnutého míče byl sice dříve Hruška, ale v tísni dokázal míč odvrátit pouze k Janstovi, jehož následný pas nešťastně propadl mezi stoperem Hruškou a brankářem Václavíkem a Kukal měl před prázdnou bránou již jednoduchou úlohu. V 78. minutě na druhé straně hřiště propadl Herčíkův dlouhý nákop až do pokutového území, kde Víšek v pádu zavadil o paty nabíhajícího Nováka a útočník Bohemie se poroučel k zemi. Rozhodčí Koubek však nešikovný zákrok obránce Velimi jako nedovolený neposoudil a nechal pokračovat ve hře. Poděbradským hráčům slouží ke cti, že své ofenzivní snažení nevzdávali ani za víceméně rozhodnutého stavu, nicméně čestný střelecký úspěch jim ve slunném sobotním odpoledni jednoduše řečeno prostě souzen nebyl. Jejich nezdar naopak mohl ještě umocnit Jícha, který v 83. minutě těžil z netaktického výběhu brankáře Václavíka, svým lobem však prázdnotou zející bránu soupeře nakonec těsně minul. Čtyřgólový příděl ale díky tomu doznal pouhého odkladu a krutou realitou se nakonec definitivně stal v samostatném závěru nastaveného času. Defenziva Bohemie nadokázala míč ani na několikátý pokus odvrátit z bezprostřední blízkosti vlastního pokutového území a ten tak uzmul Kopáček. Svou přesnou přihrávkou následně vybídl k zakončení Kasala a střídající hráč Velimi svou křižnou střelu propasíroval za Václavíkova záda. Poděbradská Bohemie tak po porážce 4:0 přezimuje na průběžné devátě příčce tabulky a v jarních bojích jí rozhodně nečeká snadná práce.

„Ráno před zápasem mi dorazily omluvenky kvůli zraněním od Dana Záhory a Martina Kedršta, což nám zamotalo hlavu,“ předeslal velimský trenér Zdeněk Šmejkal. „Myslím si, že naše výhra byla zasloužená. Během prvního poločasu jsme si dokázali vypracovat několik loženek, ze kterých jsme proměnili jedinou. Po změně stran přicházely další naše šance, ze kterých jsme vytěžili tři branky. Stejně jako v předchozích zápasech jsme odehráli skvělý zápas v defenzivě a nepustili soupeře do žádné vážnější příležitosti. Hosté se v poli sice snažili hrát, ale v útoku byli bezzubí. Nám vyšla i střídání, kdy dvě branky vstřelili i hráči z lávky, což mě určitě potěšilo,“ zhodnotil utkání domácí trenér. „Je za námi polovina soutěže, ze které se nám podařilo vytěžit šestatřicet bodů a jen o skóre druhé místo. To si myslím, že je dobrý výsledek,“ zakončil hodnocení spokojený Zdeněk Šmejkal.

„Úvodních třicet minut jsme ještě chtěli hrát, ale po první brance jsme odešli. V soubojích jsme najednou byli pozdě a u odražených míčů pořád druzí. Bylo to bez důrazu a chuti. Když vám tohle všechno chybí, tak se fotbal hrát prostě nedá. Pokud si to hráči neuvědomí, je otázkou, jestli tu mají být,“ viděl příčiny neúspěchu rozzlobený poděbradský trenér Ladislav Bobek. „Domácí vyhráli svým důrazem, entuziasmem, nasazením a schopností vyhrávat osobní souboje. To tento duel rozhodlo,“ dodal hostující trenér.

Autor komentářů trenérů: Jan Břečka